Czego warto dowiedzieć się o rozmnażaniu psów?

Ze względu na to, że obecnie występuje spory problem z bezdomnymi zwierzętami, standardowy właściciel psów nie powinien w ogóle myśleć o ich rozmnażaniu. Takie działanie jest możliwe tylko w zarejestrowanych hodowlach, a samo rozmnażanie dotyczy jedynie rasowych psów. Nie oznacza to jednak, że właściciel nie powinien interesować się pewnymi zagadnieniami związanymi z rozmnażaniem psów. Czego szczególnie warto się dowiedzieć?
Ile trwa cieczka u suki? Ruja u zwierzą zaczyna się cyklicznie. Właściciele, którzy nie chcą decydować się na trwałą sterylizację zwierząt zazwyczaj wiedzą o tym doskonale, ponieważ podawanie zastrzyku hormonalnego odbywa się przed pojawieniem się rui.

 

Cieczka u suki trwa około dwudziestu dni. Cieczką nazywany jest zazwyczaj cały okres trwania rui. Trzeba jednak pamiętać, że ona również dzieli się na podokresy. Ta informacja jest istotna dla hodowców psów, którzy muszą wiedzieć, kiedy dopuścić do krycia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy gdy samiec zostanie dopiero dostarczony w odpowiednim czasie.
Standardowy właściciel zwierzęcia, który nie może rozmnażać zwierząt w celu sprzedaży, powinien zdecydować się na wykonanie kastracji u psa. Istotne są tu nie tylko kwestie bezdomności zwierząt, ale również zdrowie trzymanych psów.

Przelicz BMI i miej świadomość swojej wagi

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która zaczyna się od kilku zbędnych kilogramów. Następnie prowadzi do nadwagi, a ta z kolei do otyłości. Jest ona już niezwykle poważnym stanem chorobowym, który przyczynia się do innych dolegliwości natury zdrowotnej, przede wszystkim zaburzeń metabolizmu, tj. biegunki i zaparcia, a także wzdęcia. Do poważniejszych następstw należą miażdżyca, cukrzyca, czy rozwijające się nowotwory.

 

Działanie prewencyjne jest w każdej sytuacji najlepszym rozwiązaniem. W przypadku walki o szczupłą sylwetkę jest nim liczenie BMI, które pozwala określić stan nadwagi lub otyłości. Dzięki temu będziemy mogli wdrożyć odpowiednią dietę, opierającą się na racjonalnej redukcji masy ciała, w oparciu o rezygnację ze spożywania tłuszczów typu trans i zwiększenie spożywania korzystnych i pomagających w redukcji wagi tłuszczów omega-3. Ponadto istotne jest zrezygnowanie ze spożywania cukrów prostych na rzecz lepiej przyswajalnych i zdrowych dla organizmu cukrów złożonych. Należy zaznaczyć, że BMI dla kobiet, mężczyzn i dzieci interpretuje się w inny sposób ze względu na zróżnicowany prawidłowy poziom tłuszczów w organizmie.