Czego warto dowiedzieć się o rozmnażaniu psów?

Ze względu na to, że obecnie występuje spory problem z bezdomnymi zwierzętami, standardowy właściciel psów nie powinien w ogóle myśleć o ich rozmnażaniu. Takie działanie jest możliwe tylko w zarejestrowanych hodowlach, a samo rozmnażanie dotyczy jedynie rasowych psów. Nie oznacza to jednak, że właściciel nie powinien interesować się pewnymi zagadnieniami związanymi z rozmnażaniem psów. Czego szczególnie warto się dowiedzieć?
Ile trwa cieczka u suki? Ruja u zwierzą zaczyna się cyklicznie. Właściciele, którzy nie chcą decydować się na trwałą sterylizację zwierząt zazwyczaj wiedzą o tym doskonale, ponieważ podawanie zastrzyku hormonalnego odbywa się przed pojawieniem się rui.

 

Cieczka u suki trwa około dwudziestu dni. Cieczką nazywany jest zazwyczaj cały okres trwania rui. Trzeba jednak pamiętać, że ona również dzieli się na podokresy. Ta informacja jest istotna dla hodowców psów, którzy muszą wiedzieć, kiedy dopuścić do krycia. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wtedy gdy samiec zostanie dopiero dostarczony w odpowiednim czasie.
Standardowy właściciel zwierzęcia, który nie może rozmnażać zwierząt w celu sprzedaży, powinien zdecydować się na wykonanie kastracji u psa. Istotne są tu nie tylko kwestie bezdomności zwierząt, ale również zdrowie trzymanych psów.