W garderobie każdego mężczyzny powinien się znaleźć przynajmniej jeden sweter. Jest to ciepły element ubioru, który jest wygodny, a jednocześnie nieustannie modny. Doskonale nadaje się też zarówno na co dzień, jak i do pracy, czy na spotkanie ze znajomymi. Dostępne są jednak różne fasony, a duży wpływ na jakość ubrania będzie miał materiał, z którego go wykonano. Które swetry cieszą się popularnością?
Materiał wykonania
W kontekście swetrów bardzo ważnym aspektem jest wykorzystany materiał, gdyż od tego będzie zależało to, jakiej jakości będzie odzież, jak będzie się układała na ciele, a także jak będzie wytrzymała. Z pewnością bardzo dobre są wersje wełniane, które mają dobre właściwości termoizolacyjne, więc zapewniają dostęp powietrza, jednocześnie dobrze chroniąc przed chłodem. Najbardziej szlachetne będą warianty kaszmirowe.
W wielu sklepach dostępne są też tańsze swetry męskie, wykonane z materiałów imitujących wełnę, jak choćby z akrylu. Będą one przyjemne w dotyku, lecz mało trwałe, więc szybko mogą ulegać zniszczeniom i mogą rozciągnąć się nawet po jednym sezonie noszenia. W kontekście swetrów na wiosnę czy lato, dobrze sprawdzają się lekkie wersje bawełniane, które będą przewiewne i komfortowe przy nieco wyższych temperaturach.
Popularne kroje
Wśród panów największą popularnością cieszą się mimo wszystko klasyczne, proste swetry o kroju dopasowanym do ciała. Jest to uniwersalne rozwiązanie, które nadaje się do wielu okazji. Swetry o takim kroju można założyć na co dzień na koszulkę, ale spokojnie można je też narzucić na koszulę i wyciągnąć kołnierz na wierzch, co będzie odpowiednim ubiorem do pracy czy na spotkanie. Jest to zatem bardzo uniwersalny element odzieży.
Ciekawą odmianą swetra są golfy, które będą doskonałe jesienią i zimą, gdyż dodatkowy materiał na szyi, zapewnia ochronę przed chłodem. Ten fason prezentuje się dość elegancko i będzie się świetnie komponował z płaszczem, tworząc klasyczną, a jednocześnie modną stylizację.
Nieco mniej typowym, ale bardzo popularnym wariantem, są swetry rozpinane. Mają one mniej formalny charakter i najlepiej pasują do zwykłych koszulek, przy codziennym ubiorze. Często wykonywane są lekkie wersje swetrów rozpinanych z bawełny, które można z powodzeniem założyć na wiosnę czy latem.
Wzory i kolorystyka
W kontekście wzorów, obecnie największym uznaniem cieszą się jednak proste swetry, choć wersje zimowe występują też czasem ze wzorami z warkoczy. Popularność swetrów o prostym i klasycznym kroju, wynika również z faktu, iż taki element odzieży można potem wykorzystać zarówno przy mniej, jak i bardziej formalnych okazjach. Takie ubrania występują też w wielu wariantach kolorystycznych, choć dominują raczej stonowane barwy jak czerń, granat czy bordo. Większa różnorodność pojawia się w kontekście swetrów świątecznych, które stają się popularne w okresie grudnia i stycznia. Mogą mieć one różne motywy związane z tym wyjątkowym okresem roku.